Wyświetl wszystkie artykuły

1 marca 2017 Krzysztof Warysz

Opaski drzwiowe i okienne – prosty sposób na zmianę wnętrza

Opaski drzwiowe i okienne – prosty sposób na zmianę wnętrza

W stylowych pomieszczeniach liczy się każdy szczegół. Aranżując wnętrza warto więc przemyśleć nie tylko kolor ścian i podłogi czy wygląd mebli, ale również takie detale, jak listwy przypodłogowe oraz opaski na drzwi i okna. Za pomocą tych ostatnich można w prosty i łatwy sposób odmienić salon, przedpokój albo sypialnię.

Łatwy montaż, czyli bezstresowe rozwiązanie

Wszelką sztukaterię najlepiej jest montować na surowe tynki albo wygładzone gipsem ściany jeszcze przed ich pomalowaniem. Opaski na drzwi i okna można oczywiście przykleić również w pomieszczeniach, które chcemy jedynie odświeżyć, ale w takich sytuacjach należy zadbać o dobrze przygotowane podłoże. Przede wszystkim trzeba sprawdzić czy farba się nie łuszczy i nie odpada, a w razie potrzeby – usunąć jej resztki. Na tak przygotowaną ścianę można przyklejać opaski. Zanim jednak do tego przystąpimy, warto wcześniej „przymierzyć” bez kleju, czy przycięta długość sztukaterii jest odpowiednia i ewentualnie nanieść poprawki. Dopiero po dopasowaniu listew można przymocować je do ściany za pomocą kleju montażowego. Cale przedsięwzięcie wbrew pozorom nie jest trudne, wymaga jedynie dokładnego dopasowania listew i przycięcia ich na odpowiednią długość.

Upiększamy ozdobnie lub minimalistycznie?

Jedną z najbardziej istotnych kwestii, jaką należy wziąć pod uwagę podczas wybierania opasek na okna i drzwi jest z pewnością ich wzór. Niektórzy wolą rozwiązania minimalistyczne, inni zaś zdecydują się na nieco bardziej ozdobne maskownice. Podczas poszukiwania tego typu ozdób warto jednak pod uwagę wziąć listwy przypodłogowe i wybrać spójny z nimi model. W ten sposób można uzyskać elegancki efekt – połączenie różnorodnych dekoracji sprawi wrażenie chaosu. Jeśli montujemy listwy przypodłogowe razem z opaskami na okna i drzwi, pod uwagę weźmy wysokość pomieszczenia – w wysokich wnętrzach doskonale sprawdzą się listwy i opaski łączone, zaś w tych niższych lepiej postawić na nieco skromniejsze rozwiązania. Oczywiście wiele też zależy od efektu, jaki chcemy osiągnąć, oraz od naszego gustu. Duży wybór opasek i listew sprawia, że każdy znajdzie wzór, który idealnie odpowiadać będzie jego oczekiwaniom.

Stylowe wykończenie z zachowaniem praktyczności

Opaski na drzwi i okna stanowią stylową ozdobę, jednocześnie maskują szczelinę pomiędzy ścianą a framugą. Wykonane z MDF-u są bardziej odporne na uszkodzenia niż sztukateria ze styropianu, dlatego chętnie wybierają je osoby szukające estetycznych, a zarazem solidnych rozwiązań.

Jeżeli uznałeś ten artykuł za pomocny, prosimy o jego ocenę oraz udostępnienie.

Opaski drzwiowe i okienne – prosty sposób na zmianę wnętrza

4.9 (98%) 10 votes

Pin It on Pinterest