Wyświetl wszystkie artykuły

28 kwietnia 2017 Krzysztof Warysz

Listwy naścienne, efektowny sposób na ozdobne wykończenie ściany

listwy naścienne efektowny sposób na ozdobne wykończenie ściany

Jeszcze do niedawna wszelkiego rodzaju ozdoby ścian i sufitów, jak np. gzymsy czy rozety kojarzyły się głównie z luksusowymi wnętrzami starych kamienic i pałaców. Dziś tego typu elementy dekoracyjne z powodzeniem stosować można również w nowoczesnych pomieszczeniach, a tym samym podkreślić ich elegancki charakter.

Niegdyś sztukateria była dość kosztowna, przez co mogli sobie na nią pozwolić wyłącznie najbogatsi. Powstawała z gipsu, co umożliwiało osiągnięcie ostrych i wyraźnych krawędzi. Dzisiaj do produkcji tego typu elementów ozdobnych wykorzystywane są różne surowce – niektóre bardziej, inne mniej trwałe. Największą ich zaletą jest jednak łatwy montaż i bogactwo wzorów, przez co każdy może znaleźć idealne rozwiązanie do dowolnego pomieszczenia. Wbrew pozorom taki element dekoracyjny pasować będzie nie tylko do wnętrz utrzymanych w angielskim stylu, ale również bardziej nowoczesnych.

Gustowna ozdoba w formie listwy naściennej

Podczas wykańczania wnętrz skupiamy się głównie na listwach przypodłogowych. Jest to prawdopodobnie spowodowane faktem, że pełnią one ważną rolę, bo zasłaniają nieestetyczną szczelinę pomiędzy ścianą, a podłogą. Warto jednak zastanowić się nad innymi ozdobami, które będą stanowiły niebanalną, a zarazem elegancką dekorację. Zadanie to doskonale spełnią listwy naścienne oraz gzymsy montowane tuż pod sufitem. Kojarzą się one przede wszystkim z tradycyjnym wystrojem pałaców i kamienic, jednak obecnie kupić można niemal dowolne wzory sztukaterii, a tym samym dostosować ją zarówno do klasycznych, jak i nowoczesnych aranżacji wnętrz.

Dekoracja ścian w nietuzinkowy sposób

Listwy naścienne to doskonały sposób, aby podkreślić elegancki charakter wnętrza. Można montować je na ścianach w jednolitym kolorze, bądź w miejscu połączenia kontrastowych odcieni. Warto jednak wiedzieć, że tego typu dekoracje umożliwiają optyczne poprawienie proporcji pomieszczeń. Jeśli są one zbyt niskie, szerokie profilowane listwy zasłaniające miejsce połączenia ściany i sufitu sprawią wrażenie, że wnętrze jest wyższe niż w rzeczywistości. Jeśli jednak chcemy uzyskać efekt odwrotny, wystarczy gzyms umieścić nieco niżej w taki sposób, aby oddzielał biel sufitu od ściany w innym kolorze. Listwy naścienne dają wiele możliwości dekoracyjnych. Ciekawym pomysłem jest stworzenie z nich ramki, której wnętrze pomalowane będzie kontrastowym kolorem, lub wypełnione wzorzystą tapetą.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze listwy na ścianę?

Podczas poszukiwania elementów dekoracyjnych często kierujemy się przede wszystkim wyglądem takich ozdób. Warto jednak wybrać rozwiązanie nie tylko estetyczne, ale również trwałe. Poobijane i zniszczone listwy naścienne z pewnością nie będą dekoracją, dlatego zdecydowanie lepszym wyborem od sztukaterii wykonanej ze styropianu będą listwy MDF. Są one trwałe, dlatego nie ulegną zniszczeniu poprzez przypadkowe uderzenie, a tym samym przez długi czas nie stracą na urodzie. Szeroki wybór listew naściennych Dziurskip sprawia, że każdy z pewnością znajdzie model idealny do swojego mieszkania. W ofercie znajdują się także listwy podświetlane, co może stanowić dodatkową ozdobę wnętrza.

Jeżeli uznałeś ten artykuł za pomocny, prosimy o jego ocenę oraz udostępnienie.

Listwy naścienne, efektowny sposób na ozdobne wykończenie ściany

4.9 (98.18%) 11 votes

Pin It on Pinterest